
Исак Нютон е английски физик, математик и астроном, философ, алхимик и богослов, член и президент на Лондонското кралско дружество.
Той е основател на класическата физика и откривател на диференциалното и интегралното смятане. Полага основите на теоретичната физика, математиката, оптиката и астрономията.
В областта на механиката открива закона за всемирното привличане и чрез предложените Закони за движение поставя основите на класическата механика. Нютон пръв показва, че движението на небесните тела и на предметите на Земята се подчинява на общи закони. Той демонстрира съответствието между законите на Кеплер за движението на планетите и собствената теория за гравитацията.
Нютон изследва още разлагането на природата на светлината, скоростта на звука, охлаждането, произхода на звездите, хронологията на Библията, природата на Света Троица. Той създава първия отразяващ телескоп, развива своя теория за цветове-те. Оказва значително влияние върху развитието на естествените науки до края на 19 век.
Исак Нютон е роден на 4 януари 1643 г. в английското селце Вулстори в графство Линколншир. Баща му бил дребен земевладелец и починал няколко месеца преди той да се роди. Като преждевременно роден Исак отначало е хилаво и болнаво дете. Когато бил на три години, майка му се омъжва за заможен свещеник.

Този "Семеен катехизис" ще ви помогне да предавате християнската вяра ефективно на вашите деца:
- Адаптиран към българската реалност и историческото формиране на народа ни около семейството и църквата;
- Специално адаптиран за родителя с препратки към Библията;
- Съдържа най-важните християнски доктрини под формата на въпроси и отговори;
- Въпросите са съставени след задълбочени анализи и консултации с известни български богослови;
- Лесен за запомняне и употреба;
- С практични препратки за приложение на библейските доктрини в ежедневието.
- Съставен от реформирана перспектива, катехизисът е препоръчителен за изучаване от вярващите родители във всички християнски вероизповедания.
Тя смята, че чистият селски въздух и добрата храна могат да подействат на неговото здраве. Майка му има самостоятелна неголяма ферма и мечтае да направи сина си фермер, тъй като според нея не би могъл да се занимава с друга професия.
И действително, селският въздух, игрите и забавите повлияват благоприятно за укрепването на организма на момчето.
Образовайки сина си Исак у дома, майка му мисли повече за неговото физическо здраве, отколкото за умственото му развитие. Когато той навършва 12 години, тя го изпраща да учи в съседния град Грентъм в частно градско училище (пансион), където момчето прекарва две години. Нютон няма специална любов към науката и се учи доста посредствено. Прелом в учението му настъпва в края на двугодишното му пребиваване в пансиона. За това спомага следният любопитен случай.
По време на междучасието един от учениците удря Нютон по стомаха. Ударът е толкова силен, че Нютон едва не загубва съзнание. Остра болка пронизва цялото тяло. Очите мигновено престават да виждат. Той едва превъзмогва страшната болка и нищо не може да направи. Дълго мисли обиденият Нютон и накрая намира оригинален начин за отмъщение. Неговият неприятел превъзхожда Нютон не само с физическата си сила, но той е и първи ученик в класа по успех. Нютон решава незабавно да започне добре да се учи, изпреварва своя противник в учението и става първи ученик в класа, навсякъде отнема неговото първенство.
За Нютон няма по-добър план от този. Оказва се, че той има изключителни способности. Без голям труд става първи ученик в класа и по умственото си развитие е на по-високо ниво от приятелите си. По-нататък по успех никой не може да се състезава с него. Учителите хвалят младия Нютон пред всички ученици като образцов ученик, от когото всички трябва да вземат пример.
В часовете за отдих след четенето на книги Нютон отделя време за своите забавления. Уединявайки се, той обича да майстори нещо. Веднъж младежът приготвя воден часовник, друг път конструира оригинална вятърна мелница.
Когато Нютон стартира от къщата собствено изработен змей, оборудван със светещи фенери, жителите на съседното село, без да знаят какво става, мислят, че навярно това е комета.
Равнодушието на Исак към икономическите нужди на фермата не може да остане незабелязано. Майката му вижда, че той се увлича от книгите. Веднъж Нютон толкова се увлича от четенето, че не забелязва как при него тихо е дошъл чичо му и се интересува от какво се увлича неговият племенник.
Виждайки у момчето голям талант към науката, чичото незабавно се обръща към неговата майка с молба да изпрати Исак отново на училище, за да го завърши и да постъпи в университет. И така през 1660 г., на 17 г., Исак постъпва отново в училището в Грентъм, където усилено се подготвя за университета. През 1661 г. постъпва в колежа Тринити на Кембриджския университет.
В Кеймбридж Нютон развива своите интереси в областта на физиката, математиката и природните науки. Той изучава математика, както било прието тогава, по „Елементи” на Евклид, но е почитател на модерните математици, като Рене Декарт, Евклид. По-късно написва основното си съчинение „Принципи” в стила на Евклид. През 1665 г. Нютон получава степен бакалавър, а университетът скоро е затворен заради започналата чумна епидемия. Исак се връща на село – във Вулсторп. Това принудително откъсване от университетската среда се оказва благоприятно за разработването на нови идеи. Макар да не се проявява особено в университета, през следващата година и половина Нютон се занимава самостоятелно с математика, оптика и теория за гравитацията. Той разработва своето флуксионно смятане, което днес познаваме като диференциално и интегрално смятане; открива разлагането на светлината и закона за гравитацията.
През 1667 г. Исак Нютон се връща в Тринити Колидж в Кеймбридж като преподавател. Следващата година той изобретява огледалния телескоп – рефлектор, с което значително подобрява съществуващите дотогава уреди за наблюдение на далечни тела, въпреки че неговите идеи са критикувани от Хук. Нютон се отказва от спора, защото не вижда смисъл от него, но през целия си живот има враждебно отношение към този учен.

Първият отразяващ телескоп, създаден от Исак Нютон, 1668 г.
Научните му постижения нарастват и през 1669 г. неговият учител Бароу му отстъпва своята професорска катедра.
От 1670 до 1672 г. Нютон чете лекции по оптика. През 1671 г. Айзък Бароу демонстрира направения от Нютон рефлекторен телескоп пред Кралското научно дружество, след което Нютон е избран за член на дружеството.

Реплика от телескоп на Нютон с отражителна оптика от 1672 г.
Освен с оптика младият учен се занимава и с изследване на химически и електрически явления. В тая област той няма значителни открития, въпреки сериозния научен подход и настойчивастта. Причината за това е, че още нямало обективни условия за научен пробив в тези области. Тогава химията не е съществувала като наука – имало само алхимия, към която Нютон проявява интерес. Той експериментира върху много предмети, подлагайки ги на въздействието на живак. Това води до увеличаването на този химичен елемент в тялото му, което в по-късна възраст създава проблеми и изследователите смятат, че отравянето със живак е причината за неговата смърт. Въпреки това, дързостта на Нютон буди възхищение.

Този "Семеен катехизис" ще ви помогне да предавате християнската вяра ефективно на вашите деца:
- Адаптиран към българската реалност и историческото формиране на народа ни около семейството и църквата;
- Специално адаптиран за родителя с препратки към Библията;
- Съдържа най-важните християнски доктрини под формата на въпроси и отговори;
- Въпросите са съставени след задълбочени анализи и консултации с известни български богослови;
- Лесен за запомняне и употреба;
- С практични препратки за приложение на библейските доктрини в ежедневието.
- Съставен от реформирана перспектива, катехизисът е препоръчителен за изучаване от вярващите родители във всички християнски вероизповедания.
Най-известна научна работа е откриването на закона за всеобщото привличане. Известна е историята с ябълката. В нея се разказва как Нютон е стоял под ябълково дърво и когато една ябълка пада върху главата му, той открива, че има земно привличане. И други учени са стигали до идеята за земното привличане, като Кеплер, Хук, Халей, Рен. Единствен Нютон успява да изведе това твърдение от откритите от Кеплер три закона за движението на планетите около Слънцето. Той използва своето флуксионно (диференциално и интегрално) смятане.
През 1688 г. властта на Англия взема Вилхем Орански, а крал Яков II е принуден да емигрира във Франция. Тогава Нютон е избран за член на парламента. Многократно след това е бил преизбиран.
През последното десетилетие на 17 век Нютон пише религиозни трактати с интерпретация на библейски текстове като повече са публикувани след смъртта му. Разглеждайки пророчествата на „Данаил” и „Откровението” като едно цяло, той пише книгата „Наблюдения върху пророчествата на Данаил и Откровението на Йоан”, която е публикувана през 1733 година. Нютон изтъква, че в книгата „Данаил” се намира ключът за всички други пророчества и че „отхвърлянето на неговите пророчества би означавало отхвърляне на християнската религия”.
Исак Нютон умира в Лондон през 1727 г. и е погребан в Уестминистърското абатство.
Нютон е бил скромен в личния си живот и съзнавал ясно, за разлика от съвременниците си, че има още много да се прави в науката.
Нютон казвал: “Не знам как изглеждам на света, но на себе си изглеждам само едно момче, играещо на морския бряг, забавляващо се с това, че от време на време намира някое по-блестящо камъче или червена раковина, докато великият океан на истината се простира пред мен неизследван.”
Работейки над проблемите на физиката, Нютон поставя началото на математическия анализ, който е в основата на развитието на науката до наши дни. Освен това описва разлагането на функция и допринася за изследванията на степенните редове. Нютон е един от най-влиятелните учени за всички времена.
Източници:
Рассказьi о математиках, В. Д. Чистяков, изд. „Вьiшайшая школа”, Минск 1966
Сп. Математика, 3 бр. 1977 г.
http://lichnost.newage.bg/%D1%81%D1%8A%D1%80-%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BA-%D0%BD%D1%8E%D1%82%D0%BE%D0%BD
http://www.obekti.bg/chovek/4-yanuari-1643-g-373-godini-ot-rozhdenieto-na-isak-nyuton
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%D0%B0%D0%BA_%D0%9D%D1%8E%D1%82%D0%BE%D0%BD
Leave a Reply